piątek, 28 grudnia 2007

Szczepienia kotow – za i przeciw

Koty szczepień nie lubią i generalnie mają rację – wstrzykiwanie wirusów to nic miłego :))) Zbyt częste szczepienia powodują też powstawanie mięsaków poszczepiennych i chorób układu immunologicznego.

Pamiętając o tym należy szczepić koty tylko przeciwko tym chorobom, z którymi mogą mieć styczność – i mogą się zarazić. Na przykład nie szczep swojego kota przeciwko wściekliźnie, jeżeli kot nie jest wychodzący i nie wyjeżdżasz z nim za granicę. Podobnie jest z białaczką – kot, który nie wychodzi na zewnątrz, raczej nie powinien być szczepiony, ponieważ skutki uboczne szczepionki mogą być groźniejsze niż zagrożenie chorobą.

Inne choroby, przeciwko którym raczej nie należy szczepić kotów nie wychodzących:
- białaczka,
- chlamydioza,
- grzybica


Nie szczepimy kociaków poniżej 6 tygodnia życia oraz zarobaczonych.Kociaki powyżej 6 tygodnia życia należy zaszczepić przeciwko chorobom:
- katar koci
- tyfus koci


Potem szczepienia powtarzamy co 3 lata.

Te choroby mogą być przyniesione przez człowieka z zewnątrz, na przykład na butach i jeśli zwierzę się zarazi – może to doprowadzić do śmierci.

Oprócz szczepień bardzo ważne jest regularne odrobaczanie kotów oraz sprawdzanie oczu i uszu. Zdrowy kot powinien mieć czyste uszy – jeśli tak nie jest, prawdopodobnie ma pasożyty, których trzeba się pozbyć. Zdrowe kocie oczy nie mają „śpiochów”, więc jeśli u twojego kota jest inaczej – koniecznie odwiedź weterynarza. W międzyczasie możesz kociakowi przemyć oczy solą fizjologiczną. Przemywanie jest konieczne, bo w ropie rodzą się bakterie i kot może się poważnie rozchorować.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Mięsaki poszczepienne mogą powstać po szczepieniu przeciw białaczce. Pierwsze szczepienie przeciw białaczce tylko po badaniu wykluczajacym wcześniejszy kontakt. Szczepimy 2 razy w odstępie 3-4 tygodni, doszczepiamy po roku, a później co 2-3 lata. Szczepienie przeciw wściekliźnie co 2 lata, przeciw grzybicy nie polecam - mała skuteczność